W czwartek 22 stycznia 2015 roku klasa druga miała zakończyć projekt „Mali Przewodnicy”… Wydaje się jednak, że będzie to niekończąca się historia, której finałem będą Wielcy Przewodnicy!
Od września drugoklasiści przygotowywali wspólnie z Rodzicami własną wypowiedź – prezentację przewodnicką na temat jednego, dowolnie wybranego eksponatu czy rekonstrukcji – znajdującego się w zbiorach Muzeum Zamku Lubelskiego.
Przygotowując swoją pracę uczniowie zamienili się w prawdziwych przewodników i zyskali dzięki temu fascynujące doświadczenie bycia ekspertem i przekazywania swojej wiedzy innym. Zyskali pasję, rozpalając w sercach ogień ciekawości, który zostanie na długo. Kilkoro chce kiedyś zostać zawodowymi przewodnikami oraz wiedzę, o jakiej nie marzył żaden z nich.
Wybrane ekspozycje i ich eksperci to:
1. Wiktor Dołba – opowiadał z pasją o okresie paleolitu – polowaniach, sposobie ubrania i zamieszkania, pokazał prawdziwe kości mamutów odnalezione w okolicach Zalewu Zemborzyckiego.
2. Róża Dudzik – życie codzienne w okresie rzymskim na terenie Lubelszczyzny. Wystawa: najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej, eksponat: kobieta przy ognisku.
3. Agatka Chudek – omówiła historię bursztynowego skarbu z Basonii z wystawy Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej. Odnaleziony skarb owiany tajemnicą poruszył naszą wyobraźnię. Dlaczego i kto ukrył skarb i dlaczego już po niego nie wrócił? Ile skarbów jest jeszcze zakopanych w ziemi?
4. Ania Kubińska – wybrała ludowe obrazy: “Droga” i “Staw.” Kolorowe barwy wzbudziły pragnienie wiosny i lata…
5. Piotruś Bańka – opowiedział o kopii obrazu nieznanego malarza z połowy XVIII w. wykonanej przez Juliusza Kurzątkowskiego “Pożar miasta Lublina w 1719 roku”. Znał wszelkie budynki i wydarzenia przedstawione na obrazie i zachęcił wszystkich do odwiedzenia kościoła o. Dominikanów na starym mieście – ciekawe czy ktoś wie dlaczego? My już wiemy 😉
6. Franek Capała – stał się prawdziwym ekspertem od halabard z wystawy “Uzbrojenie Polskie i Obce XIV – XX w.” Wiemy więc, że halabarda to aż 3 bronie w jednej. Wiemy, że pochodzi ze Szwajcarii i że używana jest do dziś przez Gwardię Papieską.
7. Kajetan Rut odpowiadał na wszystkie pytania o lufy armatnie z wystawy “Uzbrojenie Polskie i Obce XIV – XX w.” Kto wynalazł proch i armaty? Oczywiście Chińczycy w 1280r.
8. Rafał Majdański ekspert od karabinów używanych przez powstańców i partyzantów oraz rewolwerów z ekspozycji “Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX w.”
9. Michał Strażyc z działu uzbrojenie polskie i obce XIV – XX wybrał gablotkę z dwoma karabinami maszynowymi i 2 granatami.
10. Piotr Piotrowski “Mieczorapier płd. Europa XVI/XVII w.” oraz ” Pałasz ciężkiej jazdy typu francuskiego z 1854 r.” wystawa “Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX w.” Przekonywał koleżanki, że w broni jest wiele wdzięku i piękna – rzeźbienia, głownie, błysk metalu…
11. Martyna Chachaj pasjonatka koni również znalazła eksponat, który jej się spodobał – czaprak na konia z 1700 roku, pochodzenia tureckiego, na wystawie sztuki zdobniczej.
12. Kasia Klecha – wykazała się głęboka znajomością wielu postaci na obrazie Jana Matejki “Unia Lubelska”. Przedstawiła powód, dla którego Jan Matejko malował wydarzenia historyczne na swoich obrazach: „Chciał pokazać innym narodom, że Polska ma swoją historię i nadal trwa w sercach ludzi mimo, że nie ma jej na mapie. Wiadomo czas zaborów.” Odnaleźliśmy na nim również samego mistrza Matejkę oraz jego syna i dwie córeczki.
13. Maja Kalicka “Portret króla Stefana Batorego” autor nieznany kopia wg Marcina Kober
14. Kinga Podhorecka wybrała obraz Władysława Podkowińskiego “Jezioro w parku” z wystawy “Malarstwo Polskie XVII -XIX w.” Impresjonistyczne emocje, które przedstawiła spowodowały, że wszyscy chcieliśmy zabrać wskazany obraz ze sobą i nie wyobrażam sobie, żebyśmy do niego nie wrócili.
Dziękujemy Rodzicom, Dzieciom oraz Przewodnikom Lubelskiego Zamku. Polecamy Wszystkim korzystanie z niezwykłego i niedocenianego bogactwa Zamkowych Skarbów… Naprawdę Warto…
Sylwia Wierzchowska